Przemysł

Kable kontrolno – pomiarowe – charakterystyka i zastosowanie

Jak łatwo można wywnioskować bazując na nazwie produktu będącego bohaterem dzisiejszego wpisu, kable kontrolno-pomiarowe wykorzystywane są w systemach umożliwiających sprawowanie pełnej kontroli (w sposób automatyczny lub manualny) nad zaimplementowanymi w ramach danego zakładu czy fabryki urządzeniami. Najczęściej są to kable składające się z kilku żył wykonanych z wysokiej jakości materiału, przede wszystkim z miedzi, obleczone powłoką zabezpieczającą powstającą z wysokiej jakości gumy elastycznej. Niejednokrotnie jest to dopiero pierwsza z warstw ochronnych, jako że okablowanie takie umieszczone może dodatkowo zostać w kołnierzu wykonanym z materiału bezhalogenowego, a więc niewytwarzającego szkodliwych, gryzących oparów w przypadku powstania zapłonu.

Dzięki swojej specyfice, kable kontrolno-pomiarowe są odporne na zarówno niskie jak i nad wyraz wysokie temperatury, jako że pełnić mogą one swoją rolę bez zarzutu w zakresie temperatur wahającym się od minus czterdziestu do nawet plus dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza, co w znacznym stopniu odpowiada większości warunków, w których są one eksploatowane. Wysokiej jakości produkty oferowane konsumentom przez renomowane i cieszące się zadowalającą estymą na rynku przedsiębiorstwa powinny także legitymować się dużym stopniem zgięcia, co pozwoli na ich montaż oraz użytkowanie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Giętka guma nie tylko ułatwia prowadzenie kabla przez kolejne pomieszczenia czy też sekcje fabryki lub przedsiębiorstwa, ale także zapewnia, że nawet jeżeli wyrób taki pozostanie zgięty pod kątem przykładowo dziewięćdziesięciu stopni przez okres od kilku do kilkunastu miesięcy, nie ulegnie on przerwaniu ani uszkodzeniu, co z kolei mogłoby mieć opłakane skutki w kontekście wydajności danej firmy.

Niezwykle interesującym jest fakt, iż omawianego typu okablowanie bezhalogenowe stanowi wyposażenie nie tylko fabryk oraz warsztatów wielkopowierzchniowych, ale także – okrętów, w których przypadku niezawodność, bezpieczeństwo oraz odporność na działanie niekorzystnych warunków są absolutnymi priorytetami. Urządzenia kontrolne oraz monitorujące stan jednostki pływającej muszą działać bez choćby najmniejszego problemu pomimo panującego sztormu, silnej burzy, czy też niekorzystnej temperatury lub wilgotności panującej we wnętrzu tego środka lokomocji.

Produkty opisywanego typu najczęściej wykorzystywane są do zastosowań przemysłowych, a dodatkowo objąć muszą swoim zasięgiem znaczne odległości. Z uwagi na ten fakt, zwyczajowo oferowane są one zainteresowanym konsumentom w dużych szpulach po 500 lub nawet 1000 metrów. W zależności od jakości produktu na jaki się zdecydujemy, jego cena wahać się może od niecałych dwudziestu aż do nawet stu złotych za metr bieżący – wszystko zależy bowiem od jakości materiałów, z jakich zostanie on wyprodukowany, klasy bezpieczeństwa oraz walorów jakimi charakteryzują się poszczególne komponenty takiego okablowania. Jak zawsze – zachęcamy do sięgania po wyroby nieco wyższej jakości, które zapewnią optymalną wydajność pracy oraz pełne zabezpieczenie pracowników przed ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *